Over een mucoidcyste op de vinger
Een mucoidcyste is een hard bultje. Het zit aan de bovenkant (rugzijde) van uw vinger, dichtbij uw nagel (zie afbeelding). Onder de huid zit een holte, vergelijkbaar met een ballon. Deze is gevuld met geel, geleiachtig vocht. Dit vocht komt uit het gewricht dat eronder ligt.
Een mucoidcyste is goedaardig. Het is dus geen kanker. De bult kan groter of kleiner worden, vanzelf verdwijnen of openbarsten.

Afbeelding 1. Een mucoidcyste, veroorzaakt door een versleten gewricht.
Uw soort werk of hobby zijn geen oorzaak voor een mucoidcyste. Als u tijdens uw werk of hobby uw vinger veel gebruikt, heeft u niet meer kans op een mucoidcyste. U kunt een mucoidcyste niet voorkomen door weinig met uw vinger te doen.
Het kan zijn dat u geen last heeft van de bult op uw vinger. Als u er wel last van heeft, kunt u deze klachten hebben:
Een mucoidcyste is goedaardig. Het is dus geen kanker. De bult kan groter of kleiner worden, vanzelf verdwijnen of openbarsten.

Afbeelding 1. Een mucoidcyste, veroorzaakt door een versleten gewricht.
Afbeelding(en) gemaakt met BioRender.com
Oorzaak
De oorzaak van de bult is slijtage van het laatste gewrichtje in uw vinger. Dit heet het eindgewricht. Slijtage van een gewricht noemen we ook wel artrose. De slijtage veroorzaakt een ontsteking rond het gewricht. Het gevolg hiervan is de mucoidcyste.Uw soort werk of hobby zijn geen oorzaak voor een mucoidcyste. Als u tijdens uw werk of hobby uw vinger veel gebruikt, heeft u niet meer kans op een mucoidcyste. U kunt een mucoidcyste niet voorkomen door weinig met uw vinger te doen.
Klachten
Het kan zijn dat u geen last heeft van de bult op uw vinger. Als u er wel last van heeft, kunt u deze klachten hebben:
- Een zeurend gevoel in uw vinger.
- Pijn als u uw vinger buigt.
- Pijn als u uw vinger stoot.
- De bult kan openbarsten. Dan ontstaat een wondje.
- Uw nagel kan een andere vorm krijgen. De nagel kan bijvoorbeeld indeuken of splijten. Dit komt dan doordat de bult onder uw nagel op het nagelbed drukt.
Diagnose
U bespreekt uw klachten met uw arts. Uw arts doet lichamelijk onderzoek. Als we denken dat u een mucoidcyste heeft, maken we soms een röntgenfoto. Hierop kunnen we zien of er uitsteeksels aan het bot in uw vinger zitten. Deze uitsteeksels worden veroorzaakt door de slijtage. Die zouden we dan weg kunnen halen tijdens een operatie.Over de behandeling
Er bestaan 3 manieren om u te behandelen:
Nadeel van de behandeling
De kans is groot dat de bult niet weg gaat, of dat de bult terugkomt na de behandeling. Daarom kiezen we vrijwel nooit voor deze behandeling.
Voordelen van de operatie
- afwachten
- behandeling zonder operatie
- behandeling met operatie
Afwachten
Het kan zijn dat u weinig last heeft van de bult. Soms verdwijnt de bult vanzelf. Daarom kunnen we samen met u besluiten om u niet te behandelen, maar af te wachten.Behandeling zonder operatie
Voor sommige artsen is een behandeling zonder operatie een mogelijkheid. Bij deze behandeling wordt de bult leeggezogen met een naald.Nadeel van de behandeling
De kans is groot dat de bult niet weg gaat, of dat de bult terugkomt na de behandeling. Daarom kiezen we vrijwel nooit voor deze behandeling.
Behandeling met operatie
Als u veel last heeft van de bult, kunnen we kiezen om u te opereren. Dan verwijderen we de bult.Voordelen van de operatie
- U heeft waarschijnlijk minder of geen pijn meer na de operatie.
- Als uw nagel ingedeukt of gespleten was, komt soms de oude nagel weer terug.
- De bult kan weer terugkomen na de operatie. De oorzaak van de bult is namelijk nog steeds aanwezig na de operatie. Dat is het versleten eindgewricht in uw vinger.
- Het kan zijn dat u nog steeds pijn heeft na de operatie. Dit komt dan door de slijtage in het eindgewricht in uw vinger.
- Het kan zijn dat het litteken een stuk groter is dan de bult zelf.
- Het eindgewricht kan stijver worden na de operatie.
Contact
Heeft u vragen? Neem dan contact met ons op. We zijn bereikbaar van maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren.
- Polikliniek Plastische chirurgie (010) 704 01 37
- Secretariaat Plastische chirurgie (010) 703 46 38