Wat we doen
Sinds 2016 bundelen Radboudumc en Erasmus MC hun krachten en expertise voor baby’s, kinderen en volwassenen met een aangeboren hartafwijking. Alle subspecialisaties van cardiologie zijn aanwezig.
Wat maakt het Hartcentrum bijzonder?
- Eén zorgtraject uitgevoerd op twee locaties met gezamenlijke besluitvorming
- Zorg zo dichtbij mogelijk, herstel in een vertrouwde omgeving
- Complexe ingrepen voeren we op één locatie uit zodat patiënten kunnen vertrouwen op maximale expertise
- Compleet team met alle benodigde subspecialismen voor zowel kinderen als volwassenen met een aangeboren hartafwijking
- Samenwerking met ziekenhuizen in de regio en cardexnetwerk (een cardex is een kinderarts met expertise in kinderhartzorg)
- Internationale samenwerkingen en onderzoek
- Levensloopzorg
Onderscheidende expertise:
- Harttransplantatie bij kinderen
Enige centrum in Nederland
- Minimaal invasieve ingrepen
Expertise in innovatieve, patiëntvriendelijke operatietechnieken - Hybride ingrepen
Bij een hybride ingreep werken interventiecardiologen en chirurgen samen om het hart tegelijk vanuit meerdere routes te bereiken - Steunharten en ECMO (Extra Corporele Membraan Oxygenatie)
Specialistische zorg voor acute en chronische hartondersteuning bij kinderen en volwassenen
- Zorg voor zwangere vrouwen met een aangeboren hartafwijking
- Katheterinterventies bij neonaten
Aandoeningen en ziektebeelden
Ziektebeeld en aandoeningen die voorkomen bij volwassenen:
- Aortastenose (valvulair, subvalvulair, supravalvulair)
- Atriumseptumdefect
- Atrioventriculair septumdefect
- Persisterende ductus arteriosus (open ductus Botalli)
- Coarctatio aortae en onderbroken aortaboog
- Congenitaal gecorrigeerde transpositie van de grote vaten
- Double outlet rechter ventrikel
- Ebstein (ziekte van)
- Fontancirculatie (met daaronder Hypoplastisch linker hartsyndroom en tricuspidalisatresie)
- Partiele en totale pulmonaalveneuze retour
- Pulmonalisatresie (met VSD of met intact ventrikelseptum)
- Pulmonalisstenose
- Tetralogie van Fallot
- Transpositie van de grote vaten
- Truncus arteriosus
- Ventrikelseptumdefect
Onze polikliniek(en)
Kinderen kunnen tot hun 18e terecht in het Erasmus MC Sophia Kinderziekenhuis op het spreekuur Kindercardiologie.
Na hun 18e verjaardag gaan patiënten naar het gespecialiseerde spreekuur voor volwassenen met een aangeboren hartafwijking op de polikliniek Cardiologie.
Bij veel jongvolwassenen is er een kinderwens. Een zwangerschap vormt een forse belasting voor het hart. Het centrum richt zich ook op vrouwen die zelf een hartafwijking hebben en zwanger zijn of willen worden en op vrouwen die zwanger zijn van een kind met een aangeboren hartafwijking. Zij kunnen terecht op het spreekuur prenatale cardiale diagnostiek.
Samenwerking
Erasmus MC werkt als één team samen met het Radboudumc binnen het Hartcentrum voor aangeboren hartafwijkingen. Op landelijk en internationaal niveau werken we nauw samen met andere ziekenhuizen en expertisecentra op het gebied van aangeboren hartafwijkingen, zowel voor zorg als voor onderzoek. Hierdoor blijven we onze kennis vergroten en topzorg leveren.
Patiëntenvereniging
In de media
Podcast: ‘Wij vinden ons werk normaal, maar dat is het helemaal niet’
Toen kinderhartchirurg Wouter van Leeuwen van het Kinderthoraxcentrum van het Erasmus MC Sophia zichzelf en zijn team terug zag op televisie realiseerde hij zich pas de volle impact van hun werk. ‘Toen kwam het wel even binnen: wat wij doen is misschien niet zo normaal.Dat vertelt Wouter van Leeuwen in de podcast ‘Hartje Rotterdam’ van het Erasmus MC.
De podcast is onder andere te beluisteren via:
Podcast: ‘Stimuleer kinderen met een hartafwijking om te sporten’
Iedereen moet bewegen, ook kinderen met een aangeboren hartafwijking. Ouders, leerkrachten en trainers moeten hen daarom stimuleren om te sporten in plaats van hen af te remmen. Dat zegt kindercardioloog Wim Helbing van het Erasmus MC Kinderthoraxcentrum in de podcast In Opname.
De podcast is onder andere te beluisteren via: